Overblog
Edit post Follow this blog Administration + Create my blog

Hasta Yatağı Çeşitleri

December 12 2019

Hasta Yatağı Çeşitleri

Özellikle hastanelerde kullanılan ve yatalak hastalar için ev kullanımına da uygun olan hasta yatağı ürünleri bulunmaktadır. Hasta yatakları kullanım amaçları, fonksiyonları ve motor tipleri gibi kriterlere göre sınıflandırılabilmektedir. Bu kapsamda genel olarak hasta yatağı çeşitleri üretildiği malzeme, yatağın fonksiyonları ve motor – manuel kullanımlı olmalarına göre belirlenmektedir. Bu bağlamda hasta karyolası olarak da bilinen yatak çeşitleri;

 • 2 Motorlu Hasta Yatakları

 • 3 Motorlu Hasta Yatakları

 • 4 Motorlu Hasta Yatakları

 • Manuel Hasta Yatakları

 • Fonksiyonel Hasta Yatakları

 • Ekonomik Hasta Yatakları

 • Ev Tipi Hasta Yatakları

 • Ahşap Hasta Yatakları

 • MDF Hasta Yatakları

 • Katlanabilir Hasta Yatakları

 • Anti bakteriyel Hasta Yatakları gibi çeşitlere sahiptir.

Belirtildiği üzere çok geniş bir ürün gamına sahip olan hasta yatakları hastaneler başta olmak üzere ev tipi olarak da sunulmaktadır. Böylece yatakta kalması gereken hastalar için büyük bir kolaylık sağlanmaktadır. Hasta yatakları hastalar için olduğu kadar evinde hastaya bakan kişiler için de büyük kolaylık sağlamaktadır.

Motorlu Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta yataklarının kullanışlılığı için en önemli etkenlerden biri motorlu olmasıdır. Çünkü motorlu hasta yatakları hareket ettirilebilmektedir. Motor sayısına göre baş ve ayak kısmı gibi bölgeler hareket ettirilebilmektedir. Bununla birlikte asansörlü motorlu hasta yatakları da bulunmaktadır. Motor tiplerine göre hasta yatakları 2 motorlu, 3 motorlu ve 4 motorlu hasta yatakları olarak ayrılmaktadır. Ayrıca motorlu hasta yatakları elektrikli hasta yatakları veya kumandalı hasta yatakları olarak da bilinmektedir. Motorlu hasta yatağı çeşitleri için yan korkuluk ve başlıklar bulunmaktadır.

Motorlu hasta yataklarının en basit ve ekonomik modeli 2 motorlu hasta yatakları olmaktadır. 2 motorlu hasta yataklarının baş ve ayak kısımları motor yardımıyla hareket ettirilebilmektedir. Bununla birlikte 3 motorlu hasta yatakları için ise yükseklik ayarlama seviyesi bulunmaktadır. Böylece motorlu hasta yatakları asansörlü hasta yatakları olarak da bilinmektedir. Bununla birlikte genellikle yoğun bakımda kullanılan 4 motorlu hasta yatakları da bulunmaktadır. Kan basıncı düzenlenmesi için bu yataklar kullanılmaktadır.

 

 

Ev Tipi Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta yatakları denildiğinde genellikle akla hastaneler gelmekle birlikte ev tipi hasta yatağı çeşitleri de bulunmaktadır. Fiziksel fonksiyonlarını kullanamayan ve yatağa bağımlı kalan hastalar için oldukça kullanışlı ürünler sunulmaktadır. Hastalarına evde bakabilecek olanlar için kullanıma sunulmaktadır. Ev tipi hasta yatakları için genellikle 2 motorlu ve ekonomik hasta yatakları tercih edilmektedir. Bununla birlikte ev kullanımına uygun ahşap hasta yatakları da önerilmektedir.

Ev tipi hasta yatakları yan korkuluk ve başlıklara da sahip olmaktadır. Bununla birlikte hastaların yemek yemesi için baş kısmı hareket ettirilerek yukarı kaldırılabilmekte, kan basıncını dengeleyebilmek için ayak kısmı kaldırılabilmektedir. Görüleceği üzere yatalak hastaları bulunanlar için en temel ihtiyaçlardan biri ev tipi hasta yatakları olmaktadır. Böylece hasta yatakları ile hastalara evde bakım işlemleri kolaylaştırılmakta ve hastaların konforu sağlanmaktadır.

Hasta Yataklarının Genel Özellikleri

Oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olan hasta yatakları için birbirlerinden ayrılan özellikler bulunmakla birlikte ortak olarak da birçok özellikleri bulunmaktadır. Bu bağlamda hasta yatağı çeşitleri genel özellikleri;

 • Hastaların rahat edebilecekleri şekilde dizayn edilmiş olmaları,

 • Korkuluk ve başlıklara sahip olmaları

 • Her bütçeye uygun modellerin bulunması

 • Manuel veya motorlu hareket ettirilebilmeleri

 • Tekerlekler vasıtasıyla kolay hareket ettirilebilmesi

 • Ürünlerin garantisinin bulunması gibi kullanım koşulları olmaktadır.

Hasta yatakları fiyatları belirtilen tüm kriterlere göre belirlenmektedir. Hasta yatağının motor tipi, korkuluk malzeme kalitesi, ham maddesi, fonksiyonları gibi etkenlere bağlı olarak hasta yatağı çeşitleri fiyatlandırılmaktadır. Bununla birlikte her bütçeye uygun hasta yatakları mevcuttur.

https://www.marmaramedikal.com/

Share this post
Repost0
To be informed of the latest articles, subscribe:
Comment on this post